Amaç

İzin yönetimi dahilindeki hakediş girişi, izin talep süreci, izin iptal süreci ve izin raporlarının bir arada yer aldığı bir İzin Modülü örneğidir.

Senaryo

İzin Hakediş Formu: İzin hakediş bilgileri kullanıcı bazında bağımsız form üzerinden tanımlanır. Tanımlama işlemi toplu olarak excel aktarımı ile yapılabilir. Hakediş tablosunda bir çalışanın belirli bir yıla ait bir kaydı bulunabilir. Aynı yıla ait ikinci bir veri tabloya eklenemez

İzin Talep Süreci: İlgili yıla ait hakediş girişi bulunan ya da bulunmayan her kullanıcı izin talebinde bulunabilir. Kullanıcı formda izin türü, başlangıç ve bitiş tarihleri, açıklama, adres ve telefon gibi bilgileri girerek süreci başlatır. İstenirse yarım gün izin butonuna basılarak yarım günlük bir talepte bulunulabilinir. Bu durumda izin başlangıç ve bitiş saatleri formda görünür hale gelir. İzin talep edilen tarihlerde resmi tatiller var ise izin süresi resmi tatiller düşülerek hesaplanır. Ancak bunun için Tasarım Aracındaki Genel Tanımlar altında bulunan Tatil Günleri tanımlarının yapılmış olması gerekir. Talep yöneticiye gönderildiğinde İzin Hareketleri Tablosunda izin bilgilerini içeren ve statüsü onayda olan (0) bir satır oluşur.

Başlatılan iş, onay formunda tanımla yöneticiye atanır. Yönetici form üzerinde izin bilgilerini ve hakediş bilgilerini görüntüler; buna göre onayla ve iptal aksiyonlarını alabilir. Talebin onaylaması durumunda talep eden kullanıcıya ve insan kaynaklarına bilgilendirme maili gönderilir. Ayrıca İzin hareketleri tablosundaki talebin statüsü Onaylandı (2) olarak güncellenir. Yönetici talebi reddederse yine talep eden kullanıcıya ve insan kaynaklarına bilgilendirme maili gönderilir. Bu durumda ise İzin Hareketleri tablosunda ilgili talebin statüsü Ret (1) olarak güncellenir.

Hakedişi bulunmayan çalışanların izin talepleri onaylandığında hakedişleri eksiye düşer. Bu eksi bakiye bir sonraki dönemde girilecek hakedişlerden düşecektir.

İzin İptal Süreci: Durumu onaylanmış ve henüz başlangıç tarihi gelmemiş izinler için iptal süreci başlatılabilir. Kullanıcı İzin Talep No penceresinde kendine ait olan izinleri listeler. İptal etmek istediği izni seçtiğinde bilgiler forma otomatik olarak gelir. İptal gerekçesini girerek yönetici onayına gönderir. Yönetici iptali onayladığında talep eden kullanıcıya ve insan kaynaklarına bilgilendirme maili gider. Ayrıca İzin Hareketleri tablosunda ilgili talebin statüsü Ret (1) olarak güncellenir.

İzin Raporları: İzin Raporları ekranında kullanıcılar izin hareketlerini, yıllık hakediş bilgilerini ve sistemde tanımlanmış resmi tatilleri Detay Bilgiler alanında listeler. Güncel yıldaki izin durumları ise grafiklerle Özet Bilgi alanında gösterilmektedir.


Örnek İzin Modülü İşletimi

Akış Dosyası (.nxmx)

Aşağıdaki dosyayı indirerek uygulamaya aktarabilirsiniz. Örnek içeri aktarım senaryosu için tıklayınız.

İzin Modülü.nxmx

Dikkat Edilecek İşlem Adımları

1- Paket içeri aktarılırken Sql tablolarının oluşacağı veri tabanı ile veri kaynaklarının bağlı olduğu veri tabanı aynı bilgilerle tanımlanmalıdır.

2- Organizasyon hiyerarşisi ve org. grubu tanımlanarak amir/çalışan ilişkisi kurulmalıdır. bknz. Organizasyon ve Hiyerarşi Tanımlama

3- Bağımsız Form olan İzin Hakediş Formunun modülde görüntülenebilmesi için yayınlama işlemi gerçekleştirilmelidir. bknz. Akış Yayınlama

4- Resmi tatillerin süreçlere ve raporlara yansıması isteniyorsa Tasarım Aracı / Genel Tanımlar altında bulunan Tatil Günleri tanımlarının yapılmış olması gerekir. bknzTatil Günleri Tanımlama