2.71.00.00 sürüm ile fişlere Bağlantı Şeması özelliği eklenmiştir. Bu özellik ile fişlerin F9 menüsüne "Bağlantı Şeması" seçeneği eklenerek, fişin önceki ve sonraki bağlantılarının ekranda gösterilerek incele modunda açılabilmesi sağlanır.

Satınalma modülünde; talep, sipariş, irsaliye, fatura, muhasebe fişlerinde bağlı oldukları fişleri gösteren F9 menüye Bağlantı Şeması eklenmiştir.

Bu kapsamda satınalma hareketi talep ile başlıyorsa, talep fişinden muhasebe fişine kadar listeleme yapılmaktadır.Görüntülenecek Bilgiler alanında; fiş tarihi, fiş numarası, belge numarası, fiş özel kodu seçilerek bu bilgiler Bağlantı Şeması penceresinde listelenir.


Satış ve Dağıtım modülünde; sipariş, irsaliye, fatura ve muhasebe fişlerinde bağlı oldukları fişleri gösteren F9 menüye Bağlantı Şeması eklenmiştir.

Satış işlemi, siparişten başlıyorsa siparişten bağlı olduğu muhasebe fişine kadar listeleme yapılır.Start 3 ürününde Talep ve Muhasebe modülleri olmadığından sadece sipariş, irsaliye ve fatura üzerinden listeleme yapılmaktadır.Bağlantı Şeması Özellikleri

Bağlantı şeması özellikleri şunlardır:

  • Bağlantı Şemasında imleç ile seçilen fiş, kırmızı renkte gelir.  • Seçilen fiş F9 İncele ile görüntülenir.


  • Fişler arasında yer alan – tire seçeneği ile sonraki bağlı fişlerin görüntülenmesi, + artı seçeneği ile de görüntülenmemesi sağlanır.


  • Bağlantı Şeması penceresinde, Ağacı Döndür butonu ile şema yapısının şekli değiştirilir. Bağlantı yapısı, yatay yerine dikey olarak listelenir.

  • Yazdır butonu ile Bağlantı Şeması çıktısının alınması sağlanır.

  • Ölçeklendirme butonu, Bağlantı Şeması penceresinde bağlantılı fişler çok olduğunda tüm fişlerin listelenmesi için kullanılır. Ölçek küçültülerek bağlantılı fişlerin tümünün görüntülenmesi sağlanır.