Bu dokümanda 2.18.00.00 setinde eklenen dll dosyalarının daha kolay register edilebilmesini sağlayan Register.bat dosyasının kullanımı ve dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır. 

Logo ObjectsActiveQuilt ve Redemption DLL'lerinin daha kolay register edilebilmesi için REGISTER.BAT isimli bir dosya kullanılır. REGISTER.BAT dosyası sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapmaktadır:

  • Lobjects.dll unregister.
  • Lobjects.exe register.
  • ActiveQuilt.dll unregister.
  • ActiveQuilt.dll register.
  • Redemption.dll unregister.
  • Redemption.dll register.

 Düzgün çalışabilmesi için sorunun yaşandığı terminaldeREGISTER.BAT dosyası sağ tuş menüsündeki “Run as Administrator” (Yönetici olarak çalıştır) seçeneği seçilmelidir. Daha eski işletim sistemlerinde(örneğin XP) ise admin kullanıcı ile dosyanın çalıştırılması sağlanmalıdır.

Register işlemi başladığında (Lobjects.exe hariç) unregister-register işlemlerinin başarıyla veya başarısızlıkla sonuçlandığına dair aşağıdaki gibi mesajlar gelecektir, bu durum normaldir.

Register işlemlerinin problemsiz  tamamlanabilmesi için register edilen dll’in o an kullanımda olmaması gerekmektedir. Örneğin Logo Objectsin register edilebilmesi için o an aktarım yapan bir uygulamanın çalışıyor durumda olmamasına dikkat edilmelidir.

Register.bat dosyasının içeriği versiyon bağımlı değildir, dolayısıyla register edilecek dll dosyalarının bulunduğu daha eski setlerimize de kopyalatılarak çalıştırılabilir.

Register işlemleri sırasında aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşılırsa bu bir yetki problemidir. Muhtemelen register.bat dosyası “Run as Administrator” seçeneği ile çalıştırılmamış veya eski bir işletim sistemi ise  admin kullanıcı tarafından çalıştırılmamış demektir.