Yıl sonu devir işlemleri sırasında muhasebe hesap kartının üzerindeki seçilmiş olan döviz türü ile firmanın yerel para birimi farklı ise  işlem dövizi dikkate alınarak devir işleminin yapılması sağlanmıştır. Bu kapsamda Muhasebe Devri filtresine "Hareketler Üzerinden (Kartın Döviz Türüne Göre)" seçeneği eklenmiştir.Muhasebe Hesap Kartındaki bağlantı/kontroller kısmında “Hareketlerde döviz türü değiştirilmeyecek” checkbox işaretlendiğinde; hesap Kartındaki döviz türü alanında hangi tür seçili ise onun üzerinden devir yapılacaktır.

Muhasebe bağlantı/kontroller kısmında “Hareketlerde döviz türü değiştirilmeyecek” checkbox işaretli değilse; hesap Kartındaki döviz türü alanında hangi tür seçili ise onun üzerinden devir yapılmayacak TL üzerinden devir yapılacaktır.


Örneğin;

I. 180 Muhasebe Hesap kartının Döviz Türü USD seçili olsun ve Hareketlerde döviz türü değiştirilemeyecek checkbox işaretli olduğunda

a. İşlem Dövizi, Masraf Merkezi ve İşyeri aynı olduğundab.İşlem Dövizi aynı,Masraf Merkezi ve İşyeri Farklı olduğundaII. 180 Muhasebe Hesap kartının Döviz Türü USD seçili olsun ve Hareketlerde döviz türü değiştirilemeyecek checkbox işaretli olmadığında:

Tüm hareketlerin sadece TL(Yerel Para birimi kısmını) devir işlemi yapılacaktır.


a. İşlem Dövizi,Masraf Merkezi ve İşyeri aynı olduğundaBu hareketlerin toplamı olarak Açılış fişine tek satır getirecektir.

Devir işlemi yapıldığında;(01.01.2016-31.12.2016)Bu hareketlerin toplamı olarak Açılış fişine tek satır getirecektir.