Rapor ve formlarda yapılan eklentilerle rapor ve formların içerisinde doğrudan barkodların bastırılabilmesi sağlanmıştır. Barkodların formlar ve raporlar üzerine basılması sağlanarak istenirse form ya da rapor çıktısı üzerinden barkod okuyucu ile malzemelere erişebilmek mümkündür.

Barkod ikonu farenin sol tuşu ile işaretlendikten sonra, form ya da rapor üzerinde alanın çıkması istenen kısım işaretlenerek alanın oluşması sağlanır.

İlgili alan çift tıklanarak alanın seçeneklerine ulaşılabilir.

Barkod tipi alanı kullanılarak mevcut barkod tipi seçeneklerinden uygun olan bir tanesi seçilerek uygun barkod tipine göre baskı alınabilmesi sağlanabilir.

Farklı uzunluklardaki barkodlar aynı anda forma ya da rapora yazdırılacaksa değişik uzunlukları destekleyen Barkod tipi: Code128, Code 128 set: Code B tercih edilebilir.

Kod Tipi kısmından; sabit bir bilgi yazdırılacaksa Sabit, istenilen bilgiye göre Standart alan ya da kullanıcı tanımlı alan seçilebilir.

Örnek olarak standart alanlardan "Satır barkodu" alanı seçilmiştir. Barkod tipi, Code128 olarak belirtilmiştir.Yapılan bu tanımla faturanın malzeme satırında malzeme barkodunun yazdırılabilmesi sağlanmıştır.


Barkod yüksekliği arttırılmış ve kodun da yazılması sağlanmış örnek aşağıda yer alır.

Benzer tanımlamalar raporlarda da kullanılarak raporlarda da barkodların bastırılabilmesi sağlanmıştır. Örnek olarak malzeme hareketleri raporunda satır barkodu alanı bastırılmıştır.
Barkod tanımları detay bilgileri; Ek kod kullanılacak ise (kontrol karakteri kullanılacak ise) ek kod tipi sabit / standart alan ya da kullanıcı tanımlı alan olarak seçilebilir.
Barkod tanım penceresinin "Görünüm" kısmından barkodun genel görünümü düzenlenir.

Bar rengi: Yazdırılacak çubukların renkleri belirlenir.

Arka plan rengi: Barkodun arka plan rengi belirlenir.

Kodu gizle: Barkod çubuklarının alt kısmında ilgili sayının / kodunun yazılıp yazılmayacağı belirlenebilir. Kodu gizle işaretli ise barkod çubuklarının alt kısmında kodlar yer almayacaktır.

Dik Kullan: Barkod çubuklarının dik yazdırılabilmesi sağlanır.

Genişlik: Basılacak barkod genişliği belirtilir.