Logo Veri Yedekleme çözümü, Logo ERP çözümleri kullanan şirketlerin SQL datasının yedeklenmesine ve herhangi bir sebepten dolayı veri kaybı yasadıklarında tüm bu verilerin geri yüklenmesini yardımcı olan bir araçtır.

Logo Veri Yedekleme Çözümü ile yedeği alınan veriler, istenilen platformda saklanabilir. Bu işlem için şirketler sabit disklerinden, kendi sunucularından veya bu hizmeti sunan bulut servis ortamlarından yararlanabilirler.

Veriler belirlenen zaman dilimlerinde otomatik olarak ürünün kurulu olduğu bilgisayarlarda tanımlı klasörlere yedeklenebilir, herhangi bir sistem arızasında veri kaybı yaşansa bile kaydedilen son veriler sisteme yeniden yüklenebilirler.

Logo Veri Yedekleme servisinin kurulabilmesi için bilgisayarda Logo Start 3, Logo GO 3, Logo Tiger 3, Logo Tiger 3 Enterprise, Logo Tiger Wings, Logo Tiger Wings Enterprise, Logo Netsis 3 Entegre, Logo Netsis 3 Standart, Logo Netsis 3 Enterprise, Logo Netsis Wings, Logo Netsis Wings Enterprise ürünlerinden herhangi birinin çalışır durumda ve güncel Lem'e sahip olması gerekir.

Logo Veri Yedekleme ürününün çalışması için minimum .net framework 4.6.01, işletim sistemi olarak Microsoft 2008 server, Windows 7 SP1 ve üzeri işletim sistemine sahip olunmalıdır.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, ilgili linkteki kurulum dosyası yüklenmek üzere LogoBackup klasöründen indirilmelidir.Setup.exe'nin çalıştırılması sonucu çıkan "Hoşgeldiniz" mesajının bulunduğu ekranda "İleri" butonu ile sonraki adıma geçilir."Gözat" seçeneği ile yedeklemesi yapılmak istenen ürüne ait klasör seçimi yapılır.

Tiger ürünlerinde, manuel yazmaya gerek kalmadan ana ürüne ait lisans anahtarı listelenir. Netsis veya j-Platform ürünlerinden herhangi biri kullanılıyorsa "Netsis veya j-Platform ürünlerinden birini kullanıyorum" seçeneği işaretlenmelidir ve alt bölümdeki lisans anahtarı doldurulmalıdır.

Logo Veri Yedekleme ürünü, kurulumun yapıldığı tarihte geçerli, güncel LEM'i bulunan ana ürünler üzerine yapılabilir. Logo Veri Yedekleme ürününün düzenli yedek hizmeti verebilmesi için üzerine kurulmuş olduğu ana ürünün LEM'inin sürekli güncel olmalıdır.İleri butonu ile, lisans sözleşmesinin şartlarını kabul ediyorum seçeneği işaretlenir ve onaylanan sözleşme görüntülenip çıktı olarak alınabilir.

Kurulum "Son" butonu ile tamamlanır. Kurulum işlemi sonrası masaüstünde Logo Veri Yedekleme ürününe ait kısayol tuşu otomatik olarak oluşturulur. Kurulumun tamamlanması ile "LogoAgentBackupService" adında servis oluşur. Logo Yedekleme Servisi'nin çalışabilmesi için servis sürekli çalışır durumda olmalıdır.

Kurulumun yapıldığı masaüstünde LogoBackup kısa yolu çalıştırılarak Logo Yedekleme Servis Yönetimi Paneli açılır. Diğer ürün gruplarından farklı olarak LogoBackup kısayolu çalıştırıldığında güncel bir versiyon var ise otomatik olarak Logo Veri Yedekleme ürünü güncellenir.

Hesap ayarları alanında yer alan yeni hesap tanımlansın seçeneği ile hesap tanımlanması yapılır. Bunun için hesap adı ve e-posta adresi bilgileri girilir. Bir e-posta adresi ile birden fazla kaydolunabilir.

Bilgilerin girilmesi sonrası hesap no ve hesap şifresi bilgileri hesap oluşturulma sırasında girilen mail adresine aşağıdaki formatta gönderilir.

 

Bu mail, olası yeniden kurulum işlemleri için saklanmalıdır.

Hesap oluşturduktan sonra Logo Yedeklenme Servisi Yönetim Paneli uygulaması çalıştırılır.

Uygulama Ayarları ekranına giriş yapılır.

Yedekleme ayarlarında yer alan yedeklensin seçeneği aktif edilir.

Seçilmiş olan ürüne ait lisans anahtarı girilir ve ardından alt bölümden "Lisans Doğrula" butonuna tıklanır.

Lisans doğrulama yapıldıktan sonra ürüne ait ikon, kayıt no, uygulama bilgileri otomatik olarak gelir.

SQL veri tabanı bilgileri girişleri yapılır. Tüm girişler tamamlanıp Kaydet tuşuna basıldıktan sonra bağlantı sınama işlemleri yapılarak kaydedilir. Tiger ürünlerinde "Uygulama Ayarları" ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir:Netsis ürünlerinde "Uygulama Ayarları" ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir:Genel ayarlar ekranına giriş yapılır. Ekranda yer alan yedekleme dizini bilgisi otomatik olarak gelir. Yedek kopyasının saklanacağı dizin bilgisi seçimi istenilen şekilde düzenlenebilir. Seçilen dizin için kullanıcılara okuma/yazma yetkisi verilmelidir. Kaydet tuşuna basılarak işlem tamamlanır.

Görevler ekranı ile yedekleme görev zaman ayarlamaları yapılır. İşaretli günler full backup, işaretlenmemiş günlerde ise diff backup alınır. Kaydet tuşuna basılarak yapılan işlem kaydedilir.

Yedekler ekranı ile maximum son 7 adet alınan yedek bilgisi listelenir. Bu yedekler üzerinden mevcut veri tabanının üzerine veya yeni veri tabanı üzerine yazma işlemi yapılabilir. Yedekten geri dönülebilir ve yedekleme şifresi kopyalanabilir. Tiger ürünlerinde "Yedekleme" ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir:Netsis ürünlerinde "Yedekleme" ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir:

Gelen bildirimler toplu şekilde bildirim ikonu altında listelenir.

İzleme Paneli ile son hatalı işlem, son işlem, uygulama sayısı, yedek saklama alan bilgisi, mesaj bilgileri, sonraki  yedekleme bilgisi, yedekleme dosya boyut grafiği bilgileri görüntülenir.  Onay butonu servisin çalışır durumda olduğunu gösterir.  Çarpı butonu ise servisin çalışır durumda olmadığını gösterir. Çalışmaması durumu oluşur ise tekrar tuşlama yaparak servisin çalışır hale getirilmesi sağlanır.UYARILAR

1-Logo Veri Yedekleme ürünü ile ilgili bilgilendirmeler oluşturulan hesap bilgisinde tanımlı mail adreslerine [email protected] adlı hesaptan gönderilir.

2-Veri Yedekleme hizmetinin düzenli yapılabilmesi için ürünün kurulu olduğu bilgisayarın internet bağlantısı açık olmalıdır. İnternet bağlantısı olmadığında aşağıdaki şekilde mail gönderilir.


3-Logo Veri Yedekleme ürünü, üzerine yüklenmiş olduğu ana ürünün geçerli LEM lisansına sahip olmasını kontrol ederek çalışır. Ana ürünün LEM geçerliliği bittiğinde aşağıdaki şekilde bilgilendirme yapılır.4- Logo Veri Yedekleme ürünü düzenli alınan yedeklerle ilgili aşağıdaki şekilde bilgilendirme gönderir.