Konu ile ilgili videoya ulaşmak için tıklayınız.

BAŞARILI DURUMDA OLAN E-ARŞİV FATURAMI İPTAL ETMEK İSTİYORUM, NASIL YAPABİLİRİM?

LogoConnect programından e-Logo Özel Entegratör Portalı'na yollanan, durum sorgulama işlemi sonucuna göre durumu başarılı olan ve herhangi bir hata almayan e-Arşiv faturalarını, ERP programı üzerinden iptal etmek mümkündür.

Özel Entegratör Sunucusuna gönderilen e-Arşiv faturasını iptal etmek için:

  • e-Arşiv Giden Kutusu / Henüz Sonuçlanmamış alanında F9 menüsü ile faturanın durumu sorgulanmalıdır.
  • ERP programında ilgili fatura F9 menüsü ile iptal edilmelidir.
  • İptal edilen e-Arşiv faturası Connect aracılığı ile sunucuya gönderilmelidir.


İzlenecek Adımlar:

1 – LogoConnect programında üst menüde yer alan "e-Arşiv" sekmesinin içerisinde bulunan "Giden Kutusu" bölümünden "Henüz Sonuçlanmamış" sekmesindeki faturalar seçilerek, faturaların durumu sorgulanır.2- "Henüz Sonuçlanmamış" alanında faturalar listelendikten sonra, faturanın üzerine sağ fare tuşu tıklanarak "Durum Sorgula" seçeneği ile faturaların durumu sorgulanır. 

3- Faturada herhangi bir hata yoksa fatura otomatik olarak yeşil rengini alır ve "Başarılı" sekmesinde listelenir.Hata alan e-Arşiv faturaları kırmızı rengini alır ve Giden Kutusu alanında Hatalı sekmesinde listelenirler. Hata alan e-Arşiv faturasının hatasının giderilerek aynı fatura bir daha gönderilmelidir.

4- Durumu sorgulanmış ve başarılı olan e-Arşiv faturasını iptal etmek için ERP programında "Satış Faturaları" alanında iptal edilecek e-Arşiv faturası bulunur ve üzerine sağ tıklayarak "İptal Et" seçeneği işaretlenir.5- İptal et seçeneğinin işaretlenmesi sonrasında, ekranda belirecek olan "Faturanız İptal Edilecektir" uyarısına "TAMAM" denir ve iptal işlemi gerçekleştirilir.6- İptal edilen e-Arşiv faturasının mutlaka Logo Özel Entegratör Portalı'na gönderilmesi gerekir. Bunun için LogoConnect'te, "e-Arşiv" sekmesinin içerisinde, "e-Arşiv Fatura Gönder" alanında, "Hazırlanacak" sekmesinde boş bir alanda sağ fare tuşu tıklanarak "Filtrele" seçeneği seçilmelidir.

 

7- Ardından ekrana gelen filtrelerden "İptal Durumu" filtresinden İptal Edilenler de seçilmelidir.

 

Bu filtreyi seçip sağ üst köşeden "TAMAM" a bastıktan sonra iptal e-Arşiv Faturası ekrana gelecektir. Hazırla-Paketle-Gönder adımları takip ederek iptal fatura gönderilir.  • İptal edilen e-Arşiv faturası görseline İPTAL ibaresi sistem tarafından otomatik olarak gelir.

  • İptal edilen e-Arşiv faturaları iptal edildiği tarih üzerinden e-Arşiv Raporuna dahil edilir.
  • Hata almış ya da durumu henüz sonuçlanmamış (durumu sorgulanmamış) e-Arşiv faturaları iptal edilemez. 
  • İptal edilen e-Arşiv faturasının numarası başka bir e-Arşiv faturasında kullanılmaz.