Malzeme özellik setleri listesinden Ekle seçeneği ile kaydedilen bilgileri şunlardır:

Kod: Malzeme özellik seti kodudur.

Açıklama: Malzeme özellik seti tanım ya da açıklamasıdır.

Özel Kod: Malzeme özellik setlerini gruplamakta kullanılan ikinci bir kodlama alanıdır. Özel kod kullanıcının, malzeme özellik setlerini kendi firmasına özel kriterlere göre gruplaması için kullanılır. Özel kod alanını kullanıcı, malzeme özellik seti kartı üzerinde yer almayan fakat girmek istediği bir bilgiyi işlemek için de kullanabilir.

Yetki Kodu: Detaylı yetki tanımlaması için kullanılır. Her kullanıcının iş tanımına göre, kullanabileceği kayıtlar değişik olacaktır. Detaylı yetki tanımlaması için öncelikle planlama yapmak gerekir. İlk adım olarak, kullanıcıların veya kullanıcı gruplarının ulaşabileceği ve işlem yapabileceği malzeme özellik set gruplarını belirlenmelidir. Sonra, her yetki grubunun kullanabileceği malzeme özellik setlerine farklı yetki kodları verilmelidir. Yetki koduna göre kayıt bazında şifreleme yapılır. Kayda yalnızca burada verilen yetki kodu ile programa giren kişilerin ulaşması ve işlem yapması sağlanır.

Başlık bilgilerinin altında ise ilgili özelliklerin seçileceği liste yer alır. Liste bilgileri şunlardır:

Özellik Kodu: Özellik setinde yer alacak malzeme özellik kodudur. Malzeme özellik seti içerisinde yer alması istenen malzeme özellikleri, "..." üç nokta düğmesi ya da F10 tuşu ile özellikler listesine ulaşılarak "Kullanımda" olan kayıtlar arasından seçim yapılır. Özellik seti içerisine istenilen sayıda özellik eklenebilir.

Özellik Açıklaması: Malzeme özellik tanım ya da açıklamasıdır. Kod alanında seçim yapıldığında açıklaması bu alana gelir. Ancak bu alandan da malzeme özellikleri listelenerek seçim yapılabilir.