Bu kurulumda veritabanı yoktur. Lütfen öncelikle MS SQL Server, MySQL, Oracle veritabanlarından birisini kurunuz.

J-platform Kurulum Java Tanımlamaları


“JPlatform ürününün gerek stabil çalışması , gerekse uyarlama ile eklenen alanların xml export yapılabilmesi için jdk ile çalışması gerekmektedir.

Örneğin, jdk kurulumunuzun "C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_161" adresinde kurulu olduğunu varsayarsak.


Stand-alone tomcat kurulumları için, tomcat bin dizini altındaki catalina.bat dosyası içerisine, comment-out "rem" satırlarının sonuna set JAVA_HOME=C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_161 yazılmalıdır.

Servis olarak kurulan tomcatlerde ise, tomcat bin dizini altındaki tomcatw.exe dosyasında java path olarak "C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_161\jre\bin\server" altındaki jvm.dll dosyası verilmelidir.Beraberinde bilgisayarın environment variables arasına JAVA_HOME parametresi ekleyip, value olarak "C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_161" adresi verilmeli. Ayrıca yine aynı yerden path parametresindeki diğer tüm java değerleri kaldırılmalı ve "C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_161\bin" path'i eklenmelidir. Değişikliklerin geçerli olması için bilgisayarı kapatıp açın.”


1. LPT Ortamının Yüklenmesi

Eclipse Oxygen (download.logo.com.tr) adresinden ilgili dosyaları indirip C:/ dizini içinde açınız.

Örn : C:\lpt\run LPT.bat çalıştırın, lpt geliştirme ortamınız açılır.

Paket içinde örnek bir proje vardır.

  • “Window / Preferences” penceresini açınız,


  • "Logo / Customization” seçeneğinden sonra “Restore Defaults” düğmesine tıklayın.

Tüm path ayarları otomatik olarak yapılacaktır.  • Kaynak Kodu Ayarları için;

Eğer Kaynak kodlarınıda DEBUG edebilmek istiyorsanız “logo“ projesi üzerindeyken, aşağıdaki gibi “Logo / Prepare jGuar WorkSpace” işlemini seçip, gelen ekrandan “reqfiles” klasörünü seçip, işlem tamamlanınca “logo” projesi üzerinde “refresh” işlemini yapmanız yeterlidir.

  • Kaynak Kodları localde reqfiles dizininde tutulur.


  • Server, JDK, kütüphane v.s. ayarlarımız için ise tek yapmamız gereken sadece uyarlama projemizi seçip aşağıdaki “Compile” işlemini çalıştırmak.2. Veri Tabanı Ayarları

Ctrl+Shift+R  tuşları yardımı ile “Open Resource” ekranı açılır ve DBConnection.xml aranır. Bulunan sonuçlardan ilgili dosya seçildikten sonra “Open” düğmesi tıklanır.

Not: Eğer DBConnection.xml dosyası bulunamazsa DBConnection_SAMPLE.xml dökümanı rename edilerek yola devam edilir.


DBConnection.xml dosyasında kullanılacak veritabanı bilgileri düzenlenir.

Oracle için :
<login-info name="ERP_TEST" database-type="Oracle" service-name="ORCL" 
server-name="172.16.52.182" database-name="ERPTEST" user-name="ERPTEST" 
user-password="ERPTEST" />


şeklinde tanımlanır.
<login-info name="LOCAL-MSSQL" database-type="MS-SQL" 
server-name="localhost" database-name="UNITYOD1" user-name="sa" 
user-password="qawsed" />
şeklinde tanımlanır.

Daha sonra tanımlanan “login-infonun name i “active-login-info” ya yazılır.

<active-login-info name="LOCAL-MSSQL" />


Böylelikle j-Platform belirlediğiniz veritabanına bağlanacaktır.

Not: DBConnection.xml içeriği değiştirildiğinde server stop start edilmelidir.

3. Lisans Kurulum İşlemleri

Çözüm Ortağı paketi korumalı bir pakettir. Çözüm Ortağı setini yukarıdaki adımlardan geçip kurduk ve Server Administration işlemlerini tamamladık fakat j-Platform Administration ve j-Platform Client uygulamaları lisans aktivasyonu yapılmadığı için açılmayacaktır.

j-Platform Administration ve j-Platform Client uygulamalarının kullanılabilmesi için Logo tarafından iletilmiş olan j-Platform Çözüm Ortağı Lisans Anahtarları ile aktivasyon işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir.


Önemli Not : Ürün için yeni versiyonlar baştan yüklenmesi gerektiği için her yükleme sonrası mevcut lisans anahtarı ile aktivasyon yapılması gerekmektedir.

  Ürün Aktivasyon İşlemleri

Aktivasyon işlemi  http://localhost:8080/logo/Activation linki üzerinden yapılmalıdır. Aktivasyon işleminin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için çalışır bir internet bağlantısına sahip olunması gerekmektedir.


Aktivasyon işlemi için ilk gereklilik Tomcat sunucunuzun “Debug mode” da çalışmıyor olmasıdır. Eğer server’ınız bu şekilde çalışıyorsa ve siz aktivasyon işlemi yapmaya çalışırsanız aşağıdaki hata mesajını alırsınız. Bu durumda Server’ınızı stop edip “Start” diyerek tekrar açtıktan sonra tekrar aktivasyon sayfasına girmeniz gerekecektir.


  

Dil seçimi ile Aktivasyon işlemine başlanır ve ekranda gelen yönlendirmelere göre Aktivasyon işlemine devam edilir.


Logo tarafından iletilen lisans anahtarı girilir ve işleme devam edilir.Aktivasyon esnasında bayi kullanıcısı, bayi parolası ve kullanıcı parolasına ihtiyaç vardır. Aktivasyon işleminin devam edebilmesi için bu bilgilerin hazırlanmış olması gerekmektedir. Yukarıda gözüken ekran sonrasında anahtar kontrol edilip doğru ise kullanıcı kodu ve bayi parolası istenir, doğru ise  kullanıcı şifresi istenir. Tüm bilgiler doğru ise müşteri bilgilerinin girilip güncellenebileceği bir ekranla aktivasyon devam edecektir. Sonraki bir kaç adımda bir veri girişi gerekmez, ileri diyerek devam edip aktivasyonu tamamlayabiliriz.


Önemli NOT : Aktivasyon sonrası jAdmin içerisinde, Grup tanımlarında Administrator grubunun içerisinden eklenen lisans anahtarı gruba seçilmeldir. Aynı şekilde yeni grup eklendikçe bu lisans anahtarı yeni tanımlanan gruba da seçilmelidir.

Lisans Yenileme Uyarısı alındığı durumda  http://localhost:8080/logo/LicenseRenewal linki ile lisans yenileme işlemi yapılmalıdır.


Sistem Tablolarının Oluşturulması

LPT ortamından “Debug Configurations” ekranı açılarak “ServerAdminClient” üzerine tıklanarak “Debug” butonuna basılır.

Kullanıcı Adı : LOGO
Şifre              : LOGO


Sistem tabloları güncellendi” uyarısı görüldüğünde  j-Platform ürünü için gerekli sistem tabloları başarıyla oluşturulmuştur.

 


Kurum Tablolarının Oluşturulması

“Debug Configurations” ekranı açılır ve “AdminClient” üzerine tıklanarak “Debug” butonuna basılır.

Açılan ekrandan aşağıdaki bilgiler girilerek giriş yapılır.

Kullanıcı Adı: admin
Şifre             : logo

Giriş yapıldıktan sonra aşağıda gösterilen “Kurumlar” düğmesine tıklanır. Ekle seçeneği ile kurum bilgilerini doldurup kurumu ekleriz.

Kurum oluşturulduktan sonra gelen “j-Platform Administration” ekranında “Tamam” düğmesi tıklanırak kurum tablolarının oluşturulmasına başlanır.

Kurum tabloları üzernde yapılan işlemler ve sonuçları ekranın altında aşağıdaki gibi raporlanacaktır. İşlemin bittiğini belirtir mesaj ile kuruluma devam edebiliriz.Projemizde muhtemel klasör değişimi olacağından GUID değeri değişecektir.

Düzeltmek için aşağıda gösterilen “import settings” seçeneği ile “reqfiles”
klasörü altında size verilmiş olan “LbsSettings” dosyasını okutabilirsiniz.

Kendi projenizi kullanacaksanız bizim verdiğimiz dosyayı değil

kendi uyarlama projenizin GUID değeri ile güncelleme yapmayı unutmayın.

 


Not :

  1. Ürün aktivasyonu için...
  2. Yeni sete uygun güncelleme yapmak için lütfen güncelleme adımlarını izleyin.


Kaydet

Kaydet

Telif HakkıKullanım KoşullarıGizlilik
Copyright © 2018 Logo Yazılım