LOGO ÜRÜNLERİNDE e-FATURA SÜRECİ

e-Fatura Nedir?


Neden e-Fatura?


e-Fatura Senaryoları :


e-Fatura Belgeleri

LOGO ÜRÜNLERİNDE e-FATURA

Kullanmış olduğunuz muhasebe programında Firma Tanımı içerisinde bulunan e-Devlet sekmesinde e-Fatura Kullanıcısı alanını işaretledikten sonra posta kutusu birim etiketi ve gönderici birim etiketleri girilmelidir.Oluşturulacak e-Faturaya Gelir İdaresi Başkanlığının belirlemiş olduğu şablon ile numara verebilmek için kullanılan muhasebe programında Kayıt Numaralandırma alanından e-Fatura için şablon oluşturulmalıdır.

 

LogoConnect e-Fatura Bağlantı Ayarları : Logo Özel Entegratörlük

Logo Özel Entegratörlük hizmeti alan kullanıcılar için seçilmesi gereken bağlantı türüdür.
LogoConnect Doküman Parametreleri (e-Fatura / Giden) :

Şematron Kontrolü Yapılacak: GİB'nin şematron kontrolü sonucu hata vereceği e-Faturaların Connect'ten gönderilmeden önce hatanın belirlenmesi ve düzeltilmesi için oluşturulmuş parametredir.
LogoConnect Doküman Parametreleri (e-Fatura / Gelen) :
KABUL-RET işlemi Seçenekleri :

Bu parametrenin ERP'de çalışabilmesi için ERP->Satınalma Parametreleri altındaki 'Gerçek Durumdaki e-Faturalar Değiştirilebilsin' parametresinin işaretli olması gerekir.LogoConnect e-Fatura Cari Hesap Parametreleri  

Görüntü Şablonu: Oluşturulacak olan e-faturanın görüntülenmesini sağlamak amacıyla kullanılan XSLT altyapısında yazılmış şablonlardır.


Ticari Ürün Tarafında e-Fatura Oluşturma

Kullanılan muhasebe programında fatura oluştur ekranında yeni bir fatura kaydı açılır. e-Fatura mükellefi olan cari fatura içerisinde alıcı alanında seçildikten sonra fatura içerisine e-Fatura logosu sistem tarafından otomatik olarak gelir. Malzeme, miktar, fiyat bilgileri girildikten sonra fatura kaydedilir.

 


Muhasebe programında girilen kayıt kaydedildikten sonra statüsü aşağıdaki şekilde ''GİB'e Gönderilecek'' olarak güncellenir.

Logo Connect e-Fatura Gönderimi

Durumu GİB'e gönderilecek olan e-Fatura Connect e-Fatura Gönder ekranına Onaylanacak-Mühürlenecek sekmesine düşecektir. Bu alanda Onayla-Mühürle-Paketle-Gönder adımları takip edilerek faturanın gönderimi sağlanır.


 


Gönderilen e-Faturanın Takibi

e-Fatura – Giden Kutusu\Arşiv Giden Kutusu

Entegratör ve Entegrasyon kullanan kullanıcılar gönderilen faturalarını e-Fatura – Giden Kutusu ve Arşiv Giden Kutusu ekranlarından F9 durum sorgulama yaparak sorgulayabilir. Doküman Parametrelerindeki "Belge Durumunu Otomatik Sorgula" seçeneği işaretli ise gönder-al işlemi sırasında fatura durumları otomatik sorgulanır.