Cari hesaba ait satış/satınalma işlemlerinde ödeme tipi "Taksit" olarak belirlenmiş ödeme hareketleri için fiş ya da fatura kaydedilirken program tarafından otomatik olarak oluşturulur. Taksit Hareketleri seçeneği, Cari Hesap program bölümünde yer alır. Taksit hareketlerine satış/satınalma fiş ve fatura listelerinde ve cari hesaplar listesinde F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Taksit Hareketleri seçeneği ile de ulaşılır.

Cari hesap kartları listesinden ulaşılan Taksit Hareketleri listesinde cari hesaba ait tüm taksit hareketleri yer alır. Cari hesap menüsünde yer alan taksit hareketleri ise programda tanımlı tüm cari hesaplara ait taksit hareketlerini listeler.

Filtrele seçeneği kullanılarak taksit hareketleri belirlenen koşullarda listelenebilir. Taksit hareketleri filtre seçenekleri şunlardır:

Filtre

Değeri

Cari Hesap Kodu

Grup/Aralık

Cari Hesap Unvanı

Grup/Aralık

Seri No.

Grup/Aralık

Vade Tarihi

Başlangıç/Bitiş

Taksitlerin Ödenmesi

Taksit ödeme bilgileri Taksit Hareketleri listesinde sağ fare tuşu menüsündeki "Ödeme Yap" seçeneği ile kaydedilir.

Taksit hareketleri tek tek ya da toplu olarak kapatılabilir. Birden fazla taksit için ödeme bilgilerini aynı anda kaydetmek önce ilgili hareketler işaretlenir daha sonra "Ödeme Yap" seçeneği ile ödeme bilgileri kaydedilir.